Δικτυωμένο Μουσείο: Εκδήλωση στο Μουσείο Μπενάκη, 27-28 Σεπτεμβρίου 2011

Στο Μουσείο Μπενάκη στην Αθήνα το διήμερο 27-28 Σεπτεμβρίου 2011 έγινε μια ενδιαφέρουσα εκδήλωση με θέμα: Το Δικτυωμένο Μουσείο, νέα μέσα και καινοτόμες ιδέες για τη διεύρυνση κοινού σε Μουσεία και Πολιτιστικούς Φορείς.

Στην εκδήλωση που συνδιοργανώθηκε από το πολιτιστικό τμήμα της Αμερικανικής Πρεσβείας και το Μουσείο Μπενάκη είχαν προσκληθεί να μιλήσουν η Nancy Proctor από το Smithonian American Art Museum, η Allegra Burnette από το MOMA και γνωστοί Έλληνες επιστήμονες μουσειολόγοι και ακαδημαικοί των νέων τεχνολογιών και μέσων όπως η Ελένη Λαγούδη ο Κωστής Δάλλας και άλλοι.

Στην εκδήλωση συμμετείχε και η Ερευνητική Ομάδα Αλληλεπίδρασης Ανθρώπου-Υπολογιστή του Πανεπιστημίου Πατρών. Ο Ν. Αβούρης έδωσε ομιλία με θέμα: Διάδραση στο νέο Μουσείο: η Κοινωνική Διάσταση (οι διαφάνειες της παρουσίασης).

Η εκδήλωση σχολιάστικε θετικά και στα μέσα ενημέρωσης, βλέπε απόσπασμα από άρθρο στην Καθημερινή 2.11.2011