IFIP TC13 Συνέδριο INTERACT 2019 στην Κύπρο

Φέτος, το συνέδριο INTERACT 2019 διοργανώθηκε στην Κύπρο. Αυτό αποτέλεσε μια ευκαιρία για τις Κυπριακές και Ελληνικές κοινότητες της αλληλεπίδρασης ανθρώπου-υπολογιστή να παρουσιάσουν την πρόσφατη ερευνητική τους δραστηριότητα και να συναντήσουν ερευνητές και επαγγελματίες από όλο τον κόσμο. Το INTERACT, το σημαντικότερο συνέδριο στην Αλληλεπίδραση Ανθρώπου-Υπολογιστή της  IFIP/Unesco χαρακτηρίζεται από την ποικιλομορφία του και το ιδιαίτερο ενδιαφέρον του για τα προβλήματα των αναπτυσσόμενων χωρών, όπως επίσης και για τις σύγχρονες τάσεις στο σχεδιασμό των διαδραστικών τεχνολογιών και των προηγμένων εμπειριών χρηστών με την τεχνολογία. Tο Πανεπιστήμιο Πατρών εκπροσωπήθηκε από τον Νικόλαο Αβούρη και τον Αναστάσιο Ντούρμα, οι οποίοι παρουσίασαν την έρευνα τους  και συμμετείχαν σε διάφορες εκδηλώσεις του συνεδρίου.

Α. Ντούρμας, Ν. Αβούρης και Ε. Παπαχρήστος από το Πανεπιστήμιο του Άλμποργκ, πρώην μέλος του HCI group.