Επέκταση της υποδομής μας με εξοπλισμό αιχμής

Είμαστε στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσουμε περαιτέρω επέκταση της εργαστηριακής ερευνητικής μας υποδομής καθώς αποκτήσαμε πρόσφατα εξοπλισμό αιχμής συνολικής αξίας >50 χιλιάδες ευρώ. Μεταξύ άλλων, αποκτήσαμε μια υπερσύγχρονη συσκευή ηλεκτροεγκεφαλογραφίας (EEG) 41 καναλιών, ένα σετ γυαλιών μικτής πραγματικότητας και ένα σετ γυαλιών παρακολούθησης της οφθαλμικής εστίασης (eye tracking). Στόχος μας είναι να σχεδιάσουμε και να διεξάγουμε πολυτροπικά πειράματα EEG για τη μέτρηση γνωστικών χαρακτηριστικών σε καινοτόμους τομείς αλληλεπίδρασης όπως MR/AR και VR καθώς και έλεγχο χειρονομιών σε συνδυασμό με οπτικά και/ή ακουστικά ερεθίσματα. Επιπλέον, στοχεύουμε να αναπτύξουμε και να αξιολογήσουμε ένα πλαίσιο που βασίζεται στην ηλεκτροεγκεφαλογραφία με στόχο την έξυπνη και σε πραγματικό χρόνο μοντελοποίηση των γνωστικών προθέσεων των χρηστών, πρωτοπορώντας έτσι σε διάφορα ερευνητικά πεδία της αλληλεπίδρασης εγκεφάλου-υπολογιστή.

Πραγματοποιήσαμε επίσης το πρώτο πείραμα σε συνεργασία με άλλα εργαστήρια του Τμήματος ΗΜ&ΤΥ του Πανεπιστημίου Πατρών. Το πείραμα περιελάμβανε έναν προσομοιωτή οδήγησης, κατασκευασμένο στο Unity από φοιτητές του Τμήματός μας, ο οποίος πυροδότησε τρεις διαφορετικές πηγές ερεθισμάτων (αφή, ακοή, όραση) για να μετρήσει τα αντανακλαστικά του χρήστη κατά τον έλεγχο του οχήματος.